Oddech to zautomatyzowany proces naszego ciała, pod kontrolą wegetatywnego układu nerwowego. Ciekawe jest to, że jeśli poświęcimy tylko kilka minut dziennie na kontrolę procesu oddychania uzyskujemy niesamowite rezultaty.
Pranajama to ćwiczenia oddechowe, które możemy wykonywać, aby osiągnąć konkretne korzyści. W zależności od tego czy skupimy się na wdechu, wydechu, zatrzymaniu, uzyskamy zupełnie inne efekty.
Faza wdechu
Jest czynnością aktywną mięśni. Głównym mięśniem wdechowym jest przepona, oraz mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne. Dodatkowo mamy mięśnie pomocnicze: pochyłe szyi, mostkowo-obojczykowo-sutkowy, międzyżebrowe wewnętrzne, zębate, dźwigacz łopatki, prostownik grzbietu, piersiowe mniejsze. Ilość, oraz budowa mięśni zaangażowanych tylko w fazę wdechu wskazuje, że jest to czynność wymagająca dużego wysiłku.
Większość mięśni wdechowych jest zbudowana włókien czerwonych, zawierają dużo mioglobiny i są przystosowane do ciągłej pracy. Nie ulegają zmęczeniu i bardzo szybko się regenerują. Wdech jako czynność aktywna działa pobudzająco na układ nerwy, naczyniowy, limfatyczny. Możemy to świetnie wykorzystać kiedy chcemy uzyskać pobudzenie ciała, mieć więcej energii, podnieść tętno lub poprawić swój nastrój.
Wystarczy do aktywnego wdechu dodać proste ćwiczenia fizyczne, czasem zastosować trick polegający na odwróceniu fazy wdechu i wydechu w podstawowych ruchach i osiągamy efekt mocnego zastrzyku energii. Szczególnie teraz w miesiącach gdy wiele osób odczuwa brak słońca i trudno rano wstać, poprzez ćwiczenia oddechowe zaczynamy dzień zupełnie inaczej.
Faza wydechu
To faza pasywna dla przepony, szczególnie kiedy jesteśmy w spoczynku. W przypadku wysiłku fizycznego w wydech angażujemy mięśnie pomocnicze, głównie poprzeczny klatki piersiowej, mięśnie brzucha, najszerszy grzbietu, zębate. Są to mięśnie tworzące tzw.tłocznię brzuszną. Jeśli chodzi o działanie wydechu na pozostałe układy nerwowy, naczyniowy – jest to działanie wyciszające.
Koncentracja na fazie wydechu spowoduje uspokojenie umysłu, ciała, uczucie rozluźnienia i senność. Warto o tym pamiętać kiedy czujemy się przestymulowani bodźcami lub chcemy wypocząć.
Zapamiętaj wdech pobudza, wydech wycisza. Od Ciebie zależy czy skorzystasz z lekarstwa, które masz w zasięgu oddechu 24 h na dobę!
Zobacz lekcje Oli na YouTube
Techniki oddechowe dodające energii
Techniki oddechowe wyciszające

Dodaj komentarz