Celem sekwencji jest:
– bezpieczeństwo
– pokazanie drogi, jaką trzeba przejść, żeby wykonać trudniejszą asanę
– znając anatomię pozycji jest łatwiej znaleźć przyczynę z jakiego powodu uczeń nie jest w stanie wykonać danej pozycji
Co to jest sekwencjonowanie?
Dla nauczyciela jogi sekwencjonowanie to planowanie lekcji w taki sposób, żeby bezpiecznie przeprowadzić lekcję, zrealizować temat i osiągnąć zamierzony cel z uczniami. Prawidłowa sekwencja praktyki jogi jest przemyślana od początku do końca. Nie mam miejsca na przypadkowe asany. Każda pozycja przygotowuje ciało do kolejnej asany. Tworząc sekwencję należy myśleć o anatomii ciała. Co potrzebujemy przygotować, żeby wykonać kolejną asanę. Dobierając pozycje zawsze kierujemy się zasadą: Od najprostszych do najtrudniejszych.
Jak zbudować sekwencję jogi?
Nad czym chcę z grupą popracować? Czyli wybierz temat lekcji a następnie stwórz sekwencję.
Jakie mogą być tematy sekwencji?
To jakie korzyści przynosi prawidłowy dobór asan i ułożenie ich w odpowiedniej kolejności, może mieć wpływ na praktykującego pod względem fizycznym, psychicznym lub energetycznym.
Tematy sekwencji możemy podzielić na:
Sekwencjonowanie dla Ciebie instruktora jogi to nieskończone możliwości tworzenia coraz lepszych lekcji. To poszukiwanie nowych sposobów pracy z ciałem. Dla Twoich uczniów to pewność, że lekcja będzie przeprowadzona w bezpieczny sposób, rozwiązująca jego zdrowotne problemy i ciekawa.
Sekwencjonowanie dla Ciebie instruktora jogi to nieskończone możliwości tworzenia coraz lepszych lekcji. To poszukiwanie nowych sposobów pracy z ciałem. Dla Twoich uczniów to pewność, że lekcja będzie przeprowadzona w bezpieczny sposób, rozwiązująca jego zdrowotne problemy i ciekawa. Jeśli zainteresował Cię temat, zobacz jak układać sekwencje dla taśmy powięziowej bocznej
Udanego sekwencjonowania!
Joga dla Doszy Kapha - Olala Yoga&Pilates
[…] Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o sekwencjonowaniu praktyki jogi zobacz tutaj […]