Opis kursu
Nauczycielki: Ada Suska, Olga Kuriata – 5h
Kurs przeznaczony jest dla nauczycieli jogi, którzy chcieliby lepiej zrozumieć potrzeby seniorów podczas praktyki. Nauczysz się prowadzić zajęcia bezpiecznie a zarazem ciekawie.
Blok 1
Równowaga ciała. Jak stymulować czucie głębokie i mobilizować mózg do sprawniejszego działania.
Jak poprawić równowagę i usprawnić reakcje mięśniowe? W jaki sposób stymulować centralny układ nerwowy? U seniorów bardzo ważna jest stymulacja mózgu, układu przedsionkowego oraz prioprioreceptorów. Układ przedsionkowy znajduje się w uchu wewnętrznym, a komórki czucia głębokiego/prioprioreceptory w mięśniach, ścięgnach i stawach. Wraz z wiekiem te układy ulegają osłabieniu. Utrata zębów, protezy dentystyczne wpływają na zaburzenia mięśni żwaczy, w bliskim sąsiedztwie znajduje się ucho które reaguje pogarszającym się słuchem i zaburzeniami przedsionkowymi. Mięśnie żwaczy, stawy biodrowe i stawy skokowe to również skupisko komórek wyspecjalizowanych w tzw. czuciu głębokim.
Ich zadanie to :
- kontrola nad położeniem i ruchem własnego ciała,
- planowanie i koordynacja ruchu,
- dobór intensywności (siły) ruchu,
- stabilizacja ciała,
- płynność ruchów,
- odpowiednie napięcie mięśni.
Blok 2
- teoria – Jak wspomagać CORE i budować siłę.
- praktyka – Core i budowanie siły
- praktyka – Wzmocnij mięśnie fazowe
- praktyka – Stabilizacja
- praktyka – biodra
Ze względu na naturalne procesy kostnienia chrząstek żebrowych, u seniorów następuje znaczne ograniczenie ruchów przepony oddechowej. Utrata kolagenu, dehydratacja krążków międzykręgowych znacznie zmniejsza zakresy ruchowe w kręgosłupie. Odwapnienie kości jako proces naturalny zwiększa ryzyko złamań, szczególnie nasady kości ( kość udowa, nadgarstek). Nadmierna ruchomość stawów, nadmierna elastyczność tkanek, to również bardzo częsta przypadłość, szczególnie seniorek. Wzmacnianie to konieczność. Co trzeba zrobić, aby suplementacja makro elementów ( wapń, fosfor, magnez itd.) była skuteczna. Aby nastąpiła dyfuzja / wymiana metabolitów i substancji odżywczych w układzie kostnym musimy uruchomić układ stawowo-mięśniowy.
Kurs to zapis Zoom. Wykupujesz z dostępem na zawsze.
Kurs jest certyfikowany międzynarodowym dyplomem YACEP.
Jeżeli będziesz chciała otrzymać certyfikat uczestnictwa w kursie, na platformie będzie czekał na Ciebie quiz. Po otrzymaniu 80% poprawnych odpowiedzi, otrzymasz certyfikat na maila.
Jeżeli masz założone konto na Yoga Alliance, możesz potwierdzić dyplom i dodać godziny jako kontynuacja nauki.
Jeśli nie posiadasz, nic nie szkodzi dyplom jest ważnym dokumentem potwierdzającym ukończenie przez Ciebie kursu.
O nauczycielkach
Ada Suska
Jestem fizjoterapeutą, trenerem, nauczycielem jogi. Mam ponad 20-letnie doświadczenie pracy w gabinecie. Dodatkowo od 16 lat pracuję jako trener personalny i nauczyciel jogi.
Lubię łączyć wiedzę i przenosić ją na oba obszary mojej działalności. Uważam, że jako terapeuci, musimy dawać narzędzia, które zostaną z pacjentem i będą aktywnie wykorzystywane w przypadku bólu lub blokady ruchowej. Techniki uwalniania stresu i bólu z tkanek nie mogą być tajemnicą, wszyscy powinniśmy je znać.
W czasie wielu lat pracy i współpracy z pacjentami przetestowaliśmy wiele różnych technik autoterapii. Dzięki temu wiem, że są skuteczne. Chcę przekazać te tricki, dzięki którym każdy może sobie pomóc w przypadku uciążliwych dolegliwości. Nie są one ani trudne, ani wyczerpujące fizycznie. Moją misją jest przekazywanie tego w formie prostej recepty.
Olga Kuriata
Nauczycielka jogi E-RYT 500 i pilates z 20 letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w stylach Vinyasa, Yin i Flow. Autorka dwóch podręczników do sekwencjonowania praktyki jogi. Od 7 lat właścicielka studia jogi.
Stworzyła szkołę dla instruktorów Olala Yoga & Pilates. Od 2019 roku organizuje kursy nauczycielskie I stopnia RYT 200 a od 2021 roku II stopnia RYT 300 i YACEP, z ramienia międzynarodowej organizacji Yoga Alliance. Oprócz kursów stacjonarnych Olga prowadzi szkołę online. Z oferty kursów skorzystało już ponad 2500 miłośników jogi. Ma swoją markę z ubraniami do jogi olalayoga.