W trakcie kursów nauczycielskich jogi, wiele czasu poświęcamy na pracę jeden na jeden z uczniem. Dlaczego? Ponieważ poprzez dotyk możemy efektywniej pomagać.
Zanim przejdziemy do manualnych korekt, warto nauczyć się kilku rzeczy:
- Proces obserwacji – zacznij od obserwacji swojego ucznia. Jego ciała – jak stoi, chodzi i ćwiczy jogę. Jego podejścia – do praktyki, do siebie, do nauczyciela i osób obok na macie. Obserwacja jak zmaga się z trudnościami, kontuzjami. Jaki jest kiedy zadzieje się u niego progres a jaki kiedy nastąpi regres.
- Umiejętność słuchania – co komunikuje uczeń ale tez co komunikuje jego ciało. Niejednokrotnie zauważysz, że ciało mówi zupełnie innym językiem niż uczeń. Tylko wtedy będziesz mogła właściwie pomagać kiedy Twoje nauczanie będzie uważne i odpowiedzialne.
- Zostaw swoje ego za drzwiami – w procesie nauczania jesteś tylko przewodnikiem swoich uczniów. To oni są pierwszymi nauczycielami dla siebie.
- Nie pozwól by ego ucznia decydowało o Twoim procesie nauczania – To ty na koniec decydujesz czy uczeń jest już gotowy na kolejną asanę. Jeżeli nie widzisz jeszcze wystarczająco dobrze zbudowanego fundamentu, nie ulegaj presji. Rób swoje!l
Dodaj komentarz