Jeżeli do tej pory uważałaś, że ćwiczenia jogi powinny zaspokoić wszystkie potrzeby naszego ciała, to dziś pozbawimy Cię złudzeń. Okazuje się, że często osoby ćwiczące jogę, cierpią z powodu dolegliwości, które są związane z deficytem mięśni pośladkowych tzw. „dupa jogina”. Często są to osoby ćwiczące również dynamiczne style jogi. Zwłaszcza osoby praktykujące tylko pierwszą serię ashtangi jogi, są narażone na kontuzje. Jest to spowodowane ciągłym rozciąganiem tych mięśni poprzez skłony do przodu, których w tej serii jest bardzo dużo. A przecież już wystarczająco dzisiejszy styl życia, zmusza nasze ciała do długotrwałego przebywania w pozycjach siedzących. To nie pomaga w utrzymaniu sprawnych pośladków. Jeżeli później nie zrównoważymy tego ćwiczeniami, a wręcz przeciwnie będziemy jeszcze pogłębiać poprzez zły zestaw asan lub złą technikę, to wyrządzimy sobie więcej szkody niż pożytku.
Jedną z podstawowych przyczyn jest niewiedza co lubią pośladki, co je wzmacnia ?
- Pośladki są zbudowane w większości z mięśni fazowych, które powinnaś wzmacniać poprzez ruch.
- Pozycje statyczne, obciążające pośladek, możesz stosować dopiero kiedy wszystkie elementy zarówno toniczne (gruszkowaty, naprężacz powięzi), jak i fazowe (pośladkowy mały, średni i wielki) będą w równowadze. Jeśli nie są, to szybko doprowadzisz do kontuzji, obciążając przy okazji stawy krzyżowo-biodrowe oraz prostownik grzbietu.
- Pośladek jest prostownikiem stawu biodrowego. Aktywizuje się w ruchu nogi do tyłu lub do boku i do tyłu, każdy skłon rozciąga pośladek.
- Chodzenie z prędkością poniżej 5 km/h nie uaktywnia pośladków. Dopiero energiczny marsz lub trucht i stawianie stopy od pięty, włącza pośladek do ruchu.
- W życiu codziennym najlepiej wzmocnisz pośladki wchodząc po schodach tyłem!
Włącz do codziennego zestawu, kilka prostych ćwiczeń tylko na pośladki. Efekty w postaci dużo większego komfortu, poprawy dynamiki vinyasy, stabilności pozycji asymetrycznych lub równoważnych zauważymy bardzo szybko.
Śmiejemy się, że na naszych kursach nauczycielskich, najczęściej nasi uczniowie podczas praktyki jogi słyszą od nas: „Spinać pośladki”, „Napnij pośladki” czy „Musisz wzmocnić pośladki”😂
Zobacz, jakie praktyki jogi na wzmocnienie pośladków przygotowałyśmy dla Ciebie.
Dodaj komentarz