
Bez prawidłowej gospodarki hormonalnej, nasze życie jest zaburzone, a czasem poważnie zagrożone. Zazwyczaj niewiele wiemy na ich temat. W obecnych czasach dysfunkcje gruczołów to prawdziwa plaga i bardzo poważny problem społeczny. Każda z nas słyszała o cukrzycy, niedoczynności lub nadczynności tarczycy, Hashimoto, zaburzeniach cyklu miesiączkowego, problemach z płodnością. Są to oczywiste zaburzenia gruczołów. Lecz nie każdy zdaje sobie sprawę, że również bezsenność, depresja, otyłość czy osteoporoza są związane ze źle funkcjonującymi narządami wydzielania wewnętrznego.
To jak wspomagać się praktyką jogi?
Kiedy jesteśmy na zajęciach jogi, używamy asan, jako narzędzi do wielowymiarowej pracy z ciałem. Również na poziomie gruczołów. Skręcanie, ściskanie, rozciąganie ciała, oddech a nawet intonacja dźwięków to sposoby na dotarcie do narządów wewnętrznych. Jeśli utrzymujemy dobry i uważny kontakt ze swoim ciałem, to zazwyczaj bardzo szybko zauważmy czy mamy korzyść z danej asany, czy raczej czujemy osłabienie. Warto wtedy zadać pytanie, dlaczego ten rodzaj oddechu czy asana wykonana w tej wersji pomogła mi lub zaszkodziła.
Życie hormonalne, podlega ciągłym zmianom, tak jak nasze emocje lub pory roku, wiec jest sprawą normalną, że asany również musimy modyfikować w zależności od potrzeb.
Zmiany hormonalne które indukujemy w ciele poprzez asany nigdy nie są pojedyncze, jest to zawsze ciąg, który uruchamiamy jedną reakcją.
Sekwencje równoważące układ hormonalny
Sekwencja skoncentrowana na tarczycy
Jak wykonać oddech ujjayi?
Zacznij od wdechu przez nos, następnie wykonaj wydech przez usta tak jakbyś mówiła „Haa”. Wyobraź sobie, że parujesz na lusterko. Teraz biorąc wdech zacznij kreować podobny dźwięk Haa z zamkniętymi ustami, przypominający szum oceanu. Podczas wydechu jeszcze raz zacznij wydech z otwartymi ustami mówiąc Haa, ale w połowie wydechu zamknij usta i kontynuuj mówienie Haa. Kolejny wdech i wydech wykonujesz już tylko oddychając przez nos. Postaraj się utrzymać szumiący wdech i szumiący wydech. Możesz całą praktykę oddychać w ten sposób.
Przeciwskazania:
Zawsze warto skonsultować się z lekarzem zanim zaczniemy wykonywać ćwiczenia.
Jeśli tarczyca ma powiększone wymiary, lub występuje nadczynność nie stosujemy asan ściskających lub mocno rozciągających szyję, tylko raczej takie które rozciągną i rozluźnią kręgosłup szyjny, oraz pozwolą zrelaksować się temu obszarowi.
Jeśli występują guzy strukturalne, nieaktywne hormonalnie, tzw. zimne, oraz przebadane pod kątem nowotworowym z prawidłowym wymiarem narządu, raczej powinniśmy stosować łagodniejsze formy, bardziej w kierunku utrzymania komfortu mięśniowego . Zbyt mocne manipulacje lub gwałtowne ruchy z zablokowaną szyją mogą spowodować pęknięcie guza.


Sekwencja przy Hashimoto
Hashimoto – choroba autoimmunologiczna, tu raczej wskazana jest praca z nadnerczami w celu wyciszenia autonomicznego układu nerwowego. Oraz praca z meridianem Potrójnego Ogrzewacza, który zarządza reakcjami immunologicznymi w naszym organizmie.
Wykorzystamy do tego praktykę Yin Jogi, która jest połączona z Tradycyjną Medycyną Chińską i pracą z meridianami. Polecany wzorzec oddechowy 4/4.
Jak wykonać oddech 4/4
Oddycha przez nos. Postaraj się utrzymać wdech i wydech tej samej długości. Wdech policz do 4 następnie pauza na 1 sekundę i wydech policz do 4 i zrób znowu pauzę na 1 sekundę. Łącznie z pauzami wdech i wydech powinien trwać 10 sekund.

Sekwencja przy zaburzeniu trzustki – cukrzyca
Korzystne będą tu wszelkie pozycje asymetryczne ze skrętem tułowia, zarówno stojące, siedzące i leżące. Praca również z Czakrą Manipura. Zalecany wzorzec oddechowy to oddychanie torem brzusznym.
Jak wykonać oddech torem brzusznym
Połóż się na plecach i połóż obie dłonie na brzuch. Podczas wdechu zacznij kierować oddech do brzucha. Poczuj jak brzuch unosi się do góry. Pompujesz jak balonik. Na wydechu poczuj jak zapada się brzuch. Postaraj się utrzymać wdech i wydech tej samej długości. Wykonaj 10 takich oddechów.
Zalecenia i przeciwskazania
Rozpoczynamy praktykę jogi po uzyskaniu zgody lekarza.
Mamy różne obrazy cukrzycy i zazwyczaj dla osób chorych w trakcie ćwiczeń fizycznych najważniejsze jest nawodnienie ciała, oraz pilnowanie poziomu glukozy we krwi (szczególnie w aktywnościach aerobowych). Jeśli chodzi o ograniczenia innego typu, nie ma tu szczególnych przeciwskazań, niż te które obowiązują również ludzi zdrowych wykonujących poszczególne asany. Koniecznie należy monitorować ciśnienie krwi, szczególnie u osób z zaawansowaną choroba cukrzycową.

Dodaj komentarz